KONG? Co to takiego?


Opublikowano Czwartek 14 stycznia 2021 o godzinie 23:55

Na czym polega karmienie interaktywne?

Karmienie interaktywne polega na zmianie systemu karmienia ze standardowego podawania pożywienia w misce, na karmienie „zmuszające” zwierzę do kombinowania i włożenia wysiłku w celu zdobycia pożywienia. Dzięki temu pies nie nudzi się, ma zajęcia, zaś wysiłek włożony w zdobycie pożywienia stymuluje mózg. Po zdobyciu pożywienia uwalniają się endorfiny, tak więc zwierzę znacznie bardziej jest zadowolone ze zdobyczy niż z nudnego jedzenia z miski.

Jedną z takich zabawek zaspokajających potrzebę zdobywania pożywienia oraz potrzebę lizania jest zabawka typu KONG.

Lizanie jest bardzo ważną potrzebą psa. Proces ten działa mocno uspokajająco i tego typu zabawki można wykorzystać w momentach, kiedy tego wyciszenia od psa wymagamy (np. w kojcu, podczas podróży etc.).

Czym jest zabawka KONG?

KONG jest to gumowa zabawka w kształcie trzyczęściowego bałwanka. Ma dziurki z obu stron – z jednej większą (przez którą wkłada się jedzenie), z drugiej małą. Jest on polecany zarówno przez lekarzy weterynarii, jak i behawiorystów. Wytworzony jest z odpornej na gryzienie gumy kauczukowej.
Tajemnicą KONGA jest wysiłek intelektualny i relaksujące działanie wylizywania.KONG doskonale sprawdza się przy takich problemach behawioralnych, jak:

    · gryzienie przedmiotów do tego nieprzeznaczonych,                                                       
    · nieumiejętność wyciszenia się (problemy z odpoczynkiem),     
    · nadmierna ekscytacja w związku z wizytą gości,
    · nuda i brak dostatecznego spożytkowania energii
    · lęk separacyjny
    · obrona zasobów
     i inne

Bezpieczeństwo

Jak każdą inną zabawkę, również KONGA pierwszy raz podajemy psu w naszej obecności i obserwujemy, czy jej nie niszczy lub czy nie powoduje w nim niepożądanych emocji, jak na przykład frustracja. KONGA należy również odpowiednio dobrać wielkością i materiałem, aby był odpowiednio wytrzymały. O rozmiarach i rodzajach napiszę za chwilkę.

Czym faszerować zabawki KONG?

KONGa należy wypełnić jedzeniem o różnej konsystencji – najlepiej miękkiej i mazistej. Może to być na przykład:

- zmielone mięso,
- mokra karma z puszki,
- kawałki rozgniecionego banana,
- biały ser,
- pasztet,
- niesolone i niesłodzone masło orzechowe,
- rozmoczone psie ciasteczka,
- specjalne pasty do KONGa,
- mieszanki powyższych i wszystko to, co pies lubi i co mu nie zaszkodzi.
 

Na początku można ułatwić psu zadanie, aby nie wywołać u niego frustracji. Warto więc początkowo umieścić w zabawce coś wystającego, co pies lubi i nie napełniać go zbyt ściśle. Z czasem można utrudniać pupilowi zadanie, a latem nawet zamrażać zabawkę z jedzeniem, dzięki czemu wyjadanie trwać będzie jeszcze dłużej a dodatkowo przyniesie psu ukojenie podczas upału. leży jednak robić to z ostrożnością i nie stosować tego rozwiązania przy psach o wrażliwych przełykach, gdyż może to doprowadzić do infekcji gardła.

KONG świetnie sprawdza się przy oduczaniu psa bronienia zasobów oraz może poprawić relację z opiekunem i odbudować zaufanie do opiekuna. W tym celu opiekun może podać psu napełnionego KONGa, gdy ten leży na swoim posłaniu. Opiekun trzyma zabawkę w dłoni i pozwala psu wylizywać zawartość. Pozwoli to wykształcić u psa dobre skojarzenia związane z obecnością opiekuna podczas jedzenia a dodatkowo nauczy psa spokojnego zachowania i nie biegania z zabawką po pokoju.

Jeśli zabawka ma zająć pupila na dłuższy czas i gdy pies poznał już jej zalety, warto włożyć do środka nieco twardsze przysmaki, wymieszane z pasztetem, lub mokrą karmą (aby skleić je i utrzymać we wnętrzu KONGA). Do tej zabawki raczej nie sprawdzi się sama sucha karma czy gryzaki, ponieważ będą dość łatwo wypadały z gumowego wnętrza.

Dla bardziej zaawansowanych psów można do środka naprzemiennie układać warstwy jedzenia suchego i mokrego, ciasno upychając je we wnętrzu zabawki. To sprawi, że wydobycie pyszności zajmie zwierzęciu długi czas.

KONG świetnie sprawdzi się również w momencie wymiany zębów z mlecznych na stałe. Obrzęknięte i swędzące dziąsła mogą sprawiać dość spory dyskomfort pupilowi. Chcąc sobie ulżyć, młody pies gryzie przedmioty które nie do końca się do tego nadają. Natomiast KONG i przysmaki w nim zawarte, zachęcą pupila do gryzienia, bez czynienia większych szkód w otoczeniu. Warto wtedy przed zabawą włożyć go na kilka chwil do lodówki, aby przynieść dodatkową ulgę obolałym dziąsłom.

4 wersje Konga:

Wersja „classic” (czerwona) dedykowana jest psom w sile wieku, ze zdrowym zgryzem. Sprawdzi się u zwierząt, które nie są do końca zainteresowane gryzieniem wszystkiego w swoim otoczeniu.

Wersja „extrem” (czarna) zalecana jest dla psów, które każdą zabawkę rozgryzają w kilka chwil. Kauczuk budujący Kong tego typu jest dużo twardszy i nie rozwarstwia się szybko nawet przy dużej sile nacisku.

Wersja „senior” (fioletowa) dedykowana jest starszym psom, a także zwierzętom z problemami stomatologicznymi i bolesnościami w obrębie jamy ustnej.

Kong „puppy” (różowy) jest najlepszy dla szczeniąt – jest na tyle miękki, że nie uszkodzi delikatnych mleczaków, a jednocześnie na tyle twardy, że zwierzę nie powinno odgryźć fragmentów zabawki. 

Jaki wybać rozmiar dla wersji classic?                                                   

     Rozmiar                                    Waga psa                                                     

        S                                            do 9 kg
        M                                          7 - 16 kg
        L                                          13 - 30 kg
        XL                                         27 - 41 kg