Kiedy zacząć szkolenie psa?


Opublikowano Czwartek 21 stycznia 2021 o godzinie 22:13

Często pytacie, od kiedy powinno się zacząć szkolić szczeniaka.

Moja odpowiedź brzmi: JAK NAJWCZEŚNIEJ.yessmiley

Jak dobrze wiemy, psy są stworzeniami ciekawskimi i nastawionymi na działanie. Nie lubią nudy i czerpią radość ze stawianych im zadań, którym są w stanie podołać. Jeśli więc pozostawimy je bez zajęcia i zaangażowania w naukę doprowadzi to do pojawienia się różnych niepożądanych zachowań w przyszłości.

Szkolenie najlepiej zacząć około 8 tygodnia życia psiaka, czyli od razu, gdy trafia do naszego domu. Pozwoli to rozbudzić w nim pasję do nauki oraz nauczymy go bez problemu, jak powinien się z nami komunikować.

A dlaczego tak wcześnie? 

Przemawiają za tym badania naukowe, które jasno wskazują na to, że szczenię, które skończyło 49 dni jest w stanie uczyć się tak samo skutecznie jak pies dorosły. Dodatkowo okres od 4 do 12 tygodnia jest najlepszym czasem na pokazanie psu jak największej ilości bodźców, które w przyszłości mogą wywołać u niego strach. Jest to czas, w którym szczenię poznaje świat bez obawy, a wszystkie nowe dla niego sytuacje i zjawiska budzą w nim ciekawość, a nie lęk.

Uczenie szczeniaka już od pierwszych tygodni życia pozwala zapobiec wielu niepożądanym zachowaniom w wieku dorosłym, a musimy pamiętać, że o wiele łatwiej jest uczyć niż oduczać.wink

Na przykład, łatwiej jest nauczyć szczeniaka chodzenia na luźnej smyczy, niż oduczenie dorosłego psa szarpania za smycz na spacerach.

Ponadto nabycie umiejętności komunikowania się z innymi psami, kontakt z obcymi ludźmi oraz nauka prawidłowego reagowania na nowe sytuacje podnosi pewność siebie psa, zmniejsza jego lękliwość i pozwala unikać konfliktów. A każdy świadomy opiekun chce mieć u swego boku pewnego siebie towarzysza, który nie musi okazywać agresji w niepewnych dla siebie sytuacjach.

Kolejne pytanie to czy szkolić szczeniaka samodzielnie, czy też korzystać z psich przedszkoli.

Odpowiedź brzmi: to zależy smiley . Bo jeśli masz odpowiednie predyspozycje do pracy z psem, wiesz jak szkolić malucha, znasz jego psychikę oraz masz wiedzę na temat sposobów uczenia się psów, to oczywiście możesz zabrać się za to sam.

Jeśli natomiast nie posiadasz tych umiejętności, warto zdać się na pomoc ze strony specjalisty i zapisać się z pupilem na zajęcia psiego przedszkola.

Często też spotykam się z obawami ze strony opiekunów przed zarażeniem chorobą zakaźną, gdy szczeniak nie przeszedł jeszcze wszystkich szczepień. Tu decyzję zawsze pozostawiam właścicielom.  Należy jednak zauważyć, że już po pierwszej dawce szczeniak nabiera pewnej odporności i zachowując wszelkie środki ostrożności, szansa zachorowania na chorobę zakaźną znacznie spada.
Nie namawiam do lekceważenia kwarantanny i nie sugeruję, aby zabierać szczenię w miejsca, gdzie jest dużo nieznanych psów, ale są też miejsca dużo bardziej bezpieczne, i to tam należy szczenię socjalizować. 
Jeśli natomiast przeoczyłeś okres socjalizacji i nie zacząłeś treningu z psem na tak wczesnym etapie - nie załamuj się smiley
Pies uczy sie całe życie!!! I zawsze warto go szkolić i z nim pracować.